11. Duben
2013

Od aplikací školy, která důrazně po studentech očekává zásady použitelnosti aplikací, bych očekával to samé. Bohužel to tak rozhodně není a nejedná se o žádné zřídka využívané aplikace. Na tyto problémy nadávají studenti i zaměstnanci, ale řešení je v nedohlednu. Tento článek pojednává o dvou problémech, které se přihodili právě mně a tento týden.

Sklerotický informační systém

Ke správě údajů máme na ČVUT „Studijní informační systém“ s vtipnou zkratkou KOS. Tento systém umožňuje zapisování předmětů, tvorbu rozvrhu atd. Mimo jiné slouží i ke spravování osobních údajů, včetně čísla bankovního účtu pro vyplácení stipendií.

Samozřejmě je celý systém uživatelský přívětivý. Když otevřete dvě okna současně, tak vás odhlásí kvůli bezpečnos­tnímu riziku. Tvorba rozvrhu probíhá tak, že si vybíráte z tabulky dostupných pa­ralelek, přičemž nevidíte zbytek svého rozvrhu. Ještě chybí použití Flash a je to dokonalé.

Zpět k stipendiím. Jak už jsem řekl, k posílání se využívá bankovní spojení uložené v KOSu.  K mému překvapení, při zjišťování stavu stipendia jsem zjistil, že si ho musím jít vybrat na pokladnu, protože „jsem nevyplnil mé údaje v KOSu“. Samozřejmě, že nevyplnil. Při zápisu na školu jsem totiž vyplňoval formulář, kde mimo jiné bylo i bankovní spojení. Ostatní údaje se uložili, jen číslo ne. Divné, ale neřešil jsem to. Myslel jsem, že to je nějaké nedoro­zumění, která se stávají.

Myslel jsem si to, než jsem zjistil, že se to týká dalších desítek, ne-li stovek lidí. No, co? Kašlat na to, vyplním si to tam sám a mám klid. Tuhle jsem zjistil, další nedostatek KOSu, který už je dnes alespoň opravený.

Pokud otevřete formulář s editací osobních údajů, nevyplní se tam současné hod­noty. To by nevadilo, kdyby se ukládalo jen co člověk změní. Jenže ono se ukládá vše! Pokud jsem tedy vyplnil pouze bankovní spojení, tak to se uložilo a vynulovalo mi to úplně všechny ostatní údaje. Při znovu vyplňování jsem utrousil několik slov k vývojářům, asi by se jim to nelíbilo.

Čas plynul a na tuto zkušenost jsem téměř zapomněl. Až teď při posílání dalších stipendií jsem opět zjistil, že zase musím navštívit pokladnu, protože jsem údajně nevyplnil bankovní spojení. To už si asi ze mě někdo dělá prdel, ne? Rozhořčeně otevírám KOS a vidím, že tam skutečně není. Neskutečné. Se záplavou nadávek vypínám počítač a jdu se někam uklidnit.

Dva dny na to se pouštím k vyplnění bankovního čísla, jenže… Ono tam to bankovní číslo zase je! Nechápu jak systém může zapomínat a vzpomínat na data. Nechápu, že tvůrce tohoto systému ještě nikdo neukamenoval.

Platba – neplatba v menze

Do menzy chodím na oběd skoro každý den. Jídlo je poživatelné, ceny příznivé. Platba probíhá především dobitím kreditu na studentskou průkazku a v jídelně jen strčením kartičky do čtečky. Rychlé, pohodlné a bezproblémové, většinou.

V úterý se mi totiž stala nepříjemná situace. Na pokladně jsem si dobil kredit a spokojeně jsem si šel vybrat jídlo. Vše probíhalo naprosto běžně, až u kasy. Na účtě nebyl dostatek peněz. Nepříjemná situace. Paní u kasy jsem se snažil vysvětlit, že to není možné, ale účet byl skutečně prázdný.  Nechtěl jsem zdržovat, tak jsem tedy zaplatil v hotovosti s tím, že po jídle skočím na pokladnu pro vysvětlení. Ještě, že jsem si nechal účtenku.

Na pokladně z toho nebyli moudrý, stejně jako já. Až po delší době koukání do účtenky na to pokladní došla. Místo do peněz se mi připsala částka do bodů. Omlouvala se mi, že se asi musela překliknout, že ty políčka jsou hned pod sebou. Neměl jsem jí to za zlé, každý občas udělá chybu, zvlášť když musí používat stupidní software.

Docela by mě zajímalo, proč je vlastně na pokladním software políčko pro body, který ani nevím k čemu jsou? Proč je těsně nacpáno k částce, která by měla být důrazně a přehledně oddělená od všeho, protože jde o nejdůležitější a nejcitlivěj­ší kolonku? Pokud si pamatuji něco z přednášky o použitelnosti, tak by každý podobný program se měl snažit minimalizovat vznik omylů, nebo se mýlím?

Zanechat komentář

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich